Žijeme v době pandemie obezity. Každým rokem po dobu už skoro 100 let počet lidí s nadváhou a obézních narůstá. A leckoho možná překvapí, že dokonce i lidé s normální váhou mají o 30 % více tělesného tuku než dříve. Taková změna v tělesné konstituci zásadně ovlivňuje normální fungování těla. Podporuje chronický systémový zánět, přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, cukrovce, rakovině, vysokému krevnímu tlaku a nealkoholovému ztučnění jater, onemocnění, která jsou příčinou tří čtvrtin celkových úmrtí na světě!
Tak jednoduché to není. Neoddiskutovatelnou roli hraje genetika, psychosociální prostředí, životní prostředí (např. obezogeny v prostředí), které ovlivňují hormonální, nervové a metabolické pochody v těle. A v neposlední řadě právě střevní mikrobiota přímo působí na zpracování potravy a absorpci živin. Dále ovlivňuje chuť k jídlu, metabolismus žlučových kyselin, hormonální, nervový a imunitní systém.
Pro boj s obezitou se jako slibný přístup jeví nízkosacharidová dieta, která zdá se překonává dietu nízkotučnou příznivým účinkem na metabolismus svalů a funkci mitochondrií. Tato dieta je vhodná jako krátkodobá intervence, ani ne tak pro lidi s nadváhou nebo dokonce normální konstituce, ale právě pro obézní (BMI>30).
Díky dvěma až třem měsícům na takové dietě nejen shodíte nadbytečná kila, ale může zabránit rozvoji civilizačním onemocněním.
Pravidelná fyzická aktivita je způsob, jak si udržet funkční srdce a cévy a na rozdíl od omezení příjmu energie cvičení zmenšuje obvod pasu.
Ukázalo se, že vysoce intenzivní intervalový trénink zlepšuje maximální spotřební kapacitu (tedy množství kyslíku, které může tělo maximálně dopravit do tkání v průběhu intenzivní fyzické zátěže), činnost srdce a cév a naopak snižuje krevní tlak a oxidační stres. A právě nízkosacharidová dieta sama o sobě nebo ještě lépe v kombinaci s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem může být schůdným řešením pro ty, kteří neúspěšně s obezitou bojují.
Jak taková nízkosacharidová dieta spolu s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem vypadá? Energetický příjem a poměr živin je přibližně následující:
Energie (kJ) | 7 900 |
Proteiny (g) | 75 |
Sacharidy (g) | 196 |
Tuky (g) | 81 |
Nasycené mastné kyseliny (g) | 23 |
Vláknina (g) | 16 |
Díky volně dostupným aplikacím pro záznam potravin, jako jsou např. www.kaloricketabulky.cz si přijatou energii a množství živin můžete snadno ohlídat.
Vysoce intenzivní intervalový trénink dle studie, která pozorovala tak slibný efekt, vypadá takto: Trénink se provádí 3x v týdnu. Každý cyklus začíná a končí 5minutovou chůzí. Samotné intenzivní cvičení spočívá v 3minutové rychlé chůzi, po které následuje 3minutová pomalá chůze. Počet opakování se každý měsíc zvyšuje (dle schématu níže). Doba tréninku se tedy každý měsíc prodlužuje z 31 minut v prvním měsíci na 43 minut v druhém měsíci a 55 minut v posledním měsíci.
Je třikrát hodina týdně moc? Je to doba jednoho celovečerního filmu? Je to víc, než strávíte času týdně na sociálních sítích?
Třemi hodinami týdně můžete snížit svou váhu, tzn. odlehčit svému srdci, míň se zadýchávat, posílit svaly, zlepšit duševní zdraví, zbavit se chrápání a předejít řadě onemocněním, jejichž propuknutí Vám nejspíš v následujících letech hrozí a v jejichž důsledku umírá nejvíce lidí na světě!
Tento přístup je možnou intervencí pro ty z Vás, kteří máte BMI>30, ale současně nemáte přidružená onemocnění. Proto pokud o této intervenci uvažujete, poraďte se raději nejprve se svým ošetřujícím lékařem.
Přesto, ať jste tlustý, tenký, malý nebo velký, stále platí, že vhodná strava v kombinaci s pravidelným pohybem je základ pro zdraví až na výjimky pro všechny!
Pokud nemáte čas chystat si zdravé svačinky, nevíte jak si dopřát dostatek pohybu v době, kdy prosedíme většinu času před obrazovkami počítačů a mobilů, inspirujte se v e-booku Respektuj svůj mikrobiom.
Pokud nejste dostatečně motivovaní, nechce se Vám, hlavou se Vám honí, že to přeci nehoří, žijete takhle už dlouho a ptáte se sami sebe, proč byste něco měli měnit zrovna
dneska nebo prostě nevíte jak takový nízkosacharidový jídelníček nastavit, neváhejte mi napsat na e-mail jsem@annazavadakova.cz a domluvit si osobní konzultaci, na které můžeme navrhnout na míru změny dle Vašich osobních možností.
Publikace českého výzkumu, který byl zdrojem pro tento článek najdete v odkazu níže:
Cipryan L, Dostal T, Litschmannova M, Hofmann P, Maffetone PB, Laursen PB. Effects of a Very Low-Carbohydrate High-Fat Diet and High-Intensity Interval Training on Visceral Fat Deposition and Cardiorespiratory Fitness in Overfat Individuals: A Randomized Controlled Clinical Trial. Front Nutr. 2021 Dec 21;8:785694.