Deprese patří mezi nejrozšířenější duševní poruchy. V České republice trpí depresivními stavy přes půl milionu obyvatel, tedy kolem 5 % české populace. Chronický stres je jeden z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj deprese. Ukázalo se, že pacienti s depresí trpí mimo jiné narušenou rovnováhou střevní mikrobioty, tzv. dysbiózou.
Možná si myslíte, že je deprese jen stav mysli a s pomocí vůle a vytrvalosti je možné se z deprese dostat. Co ale mnozí z Vás neví je, že deprese způsobuje patologické změny ve struktuře a funkci mozku. Mezi klíčové klinické ukazatele rozvoje deprese patří mimo jiné změny v oblasti mozku zvané hipokampus. Dochází k jeho zmenšení nebo úbytku neuronů v této oblasti.
Mechanismus, kterými dysbióza střevní mikrobioty přispívá k abnormálnímu chování spojeným s depresivními stavy, je snížení hladiny krátkých mastných kyselin v séru a v oblasti hipokampu. Z těchto mastných kyselin tělo tvoří tzv. endokanabioidy.
Endokanabioidy jsou kanabioidy, které si tělo vytváří. Koordinují řadu procesů v těle. Váží se na receptory pro THC, jeden z nejznámějších rostlinných kanabioidů z konopí s psychoaktivními účinky.
Endokanabioidní systém ovlivňuje paměť, učení, naši náladu, emoce, reakce na stres, spánek, regulaci teploty a bolesti, imunitní funkce a zánětlivé reakce. Právě chronický stres je schopen tento systém tlumit.
V důsledku dlouhodobého stresu tak nevznikají látky důležité pro všechny tyto procesy.
Zajímavé je, že dysbióza navozená chronickým stresem je přenositelná fekální transplantací. Přenesení mikrobioty z jedince s poruchami nálady do zdravého jedince způsobuje biochemické změny, rozvinutí depresivního chování a snížení neurogeneze (vzniku nových neuronů) jako u původního jedince. Tyto efekty jsou vratné v případě užívání probiotik.
Respektujme náš mikrobiom. Zdravý střevní mikrobiom totiž mimo jiné přispívá k normální mozkové aktivitě a udržení psychické pohody.
Publikace výzkumů, které byly inspirací pro tento článek, najdete zde.