Stav střevní mikrobioty nesouvisí pouze se zažívacím traktem. Již dříve jsem psala o souvislosti s duševními onemocněními, neurovývojovými vadami, spánkem, nebo dokonce průběhem menstruace.
Rakovina tlustého střeva vzniká z prekancerózních lézí střeva. Včasným odstraněním těchto lézí můžeme předcházet plnému rozvinutí tohoto onemocnění.
V současnosti je používán pro screening rakoviny tlustého střeva test na okultní krvácení. Zdravotní pojišťovny ho hradí lidem nad 50 let 1x ročně (nad 55 let 1x za 2 roky). Jeho nevýhodou je však vysoký počet falešně pozitivních, tak i falešně negativních výsledků. To znamená, že test se jeví jako pozitivní u lidí, kteří ve skutečnosti touto diagnózou netrpí a naopak jako negativní u jedinců, kteří tímto onemocněním ve skutečnosti trpí.
Studie prezentovaná na evropské gastroenterologické konferenci v Copenhagenu (United European Gastroenterology Week 2023) v říjnu tohoto roku poukazuje na souvislost jak již vzniklého, tak dokonce ještě nerozvinutého karcinomu tlustého střeva se střevním mikrobiomem. Tato studie poukazuje na rozdíl ve složení i funkci střevního mikrobiomu mezi těmito skupinami a dokonce i mezi jednotlivými typy lézí.
Díky poznatkům této holandské studie se otevírá cesta pro nové přístupy jak ve včasném zachycení prekancerózních lézí a rakoviny tlustého střeva (např. zařazením testu pro detekování určitých bakterií souvisejících s rozvojem tohoto onemocnění do portfolia současných testů ze stolice), tak i v prevenci a léčbě zásahem do složení střevního mikrobiomu.
Abstrakt studie (OP118) z konference UEG Week 2023, která byla zdrojem pro tento článek najdete zde.
Tak už aby to bylo! Kolonoskopie nebyla nic příjemného, ukázalo se, přesně jak se tu píše, že test na okultní krvácení měl falešně pozitivní výsledek… Za 10 let znovu – a nebo už jen test mikrobiomu? To by bylo fajn 🙂