Včasná diagnostika rakoviny díky střevnímu mikrobiomu

Stav střevní mikrobioty nesouvisí pouze se zažívacím traktem. Již dříve jsem psala o souvislosti s duševními onemocněními, neurovývojovými vadami, spánkem, nebo dokonce průběhem menstruace.

Rakovina tlustého střeva vzniká z prekancerózních lézí střeva. Včasným odstraněním těchto lézí můžeme předcházet plnému rozvinutí tohoto onemocnění.

V současnosti je používán pro screening rakoviny tlustého střeva test na okultní krvácení. Zdravotní pojišťovny ho hradí lidem nad 50 let 1x ročně (nad 55 let 1x za 2 roky). Jeho nevýhodou je však vysoký počet falešně pozitivních, tak i falešně negativních výsledků. To znamená, že test se jeví jako pozitivní u lidí, kteří ve skutečnosti touto diagnózou netrpí a naopak jako negativní u jedinců, kteří tímto onemocněním ve skutečnosti trpí.

Studie prezentovaná na evropské gastroenterologické konferenci v Copenhagenu (United European Gastroenterology Week 2023) v říjnu tohoto roku poukazuje na souvislost jak již vzniklého, tak dokonce ještě nerozvinutého karcinomu tlustého střeva se střevním mikrobiomem. Tato studie poukazuje na rozdíl ve složení i funkci střevního mikrobiomu mezi těmito skupinami a dokonce i mezi jednotlivými typy lézí.

Analýza střevního mikrobiomu by mohla tento test zpřesnit o 50 % bez nutnosti následné invazivní kolonoskopie.

Kromě toho by mohly být diagnostikovány karcinogenní změny v raném stádiu, kdy je účinnost léčby daleko vyšší.

Díky poznatkům této holandské studie se otevírá cesta pro nové přístupy jak ve včasném zachycení prekancerózních lézí a rakoviny tlustého střeva (např. zařazením testu pro detekování určitých bakterií souvisejících s rozvojem tohoto onemocnění do portfolia současných testů ze stolice), tak i v prevenci a léčbě zásahem do složení střevního mikrobiomu.

Rozhodla se vzít život do vlastních rukou a stavět na vědecky podložených faktech. Je máma, vědkyně a aktivní žena. Je expertka na problematiku střevního mikrobiomu. Díky svým zkušenostem ve výzkumu umí čerpat z vědeckých článků, které předává lidem srozumitelně. Učí vnímat a respektovat své potřeby komplexně. Pomáhá upravit denní režim z pohledu stravování, pohybu, odpočinku a spánku. Provází na cestě k duševní pohodě a radosti ze života. Více se dočtete zde.<
Komentáře
  1. Bára napsal:

    Tak už aby to bylo! Kolonoskopie nebyla nic příjemného, ukázalo se, přesně jak se tu píše, že test na okultní krvácení měl falešně pozitivní výsledek… Za 10 let znovu – a nebo už jen test mikrobiomu? To by bylo fajn 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.