Podzim: Jak se vyrovnat s únavou a podpořit zdravý střevní mikrobiom?

Na rozdíl od přírody, která si dělá na podzim dostatečné zásoby jídla a energie na zimu a chystá se k zimnímu spánku, my lidé jsme často nuceni držet se stejného nasazení ne-li vyššího. Zároveň má i naše tělo přirozenou tendenci dělat si zásoby na zimu – více se vykrmujeme, jsme lenivější, méně se hýbeme, nechce se nám vstávat. Je tedy obtížnější udržet si v tomto období stabilní váhu.

Podzim je obdobím, kdy se dny zkracují, teploty klesají a příroda se proměňuje. Tento přechod může mít vliv na naši náladu a energii. Mnozí z nás zažívají zvýšenou únavu a trpí bolestmi hlavy, ekzémy, nachlazením, depresemi, ekzémy či trávicími obtížemi ve zvýšené míře než v jiném ročním období. Mnozí z nás pokašláváme a máme ucpaný nos. Všechny jmenované potíže souvisí s tím, v jakém stavu jsou naše střeva. Jak si tedy udržet životní energii, posilnit střevní mikrobiom a zkrotit ručičku na osobní váze v období podzimu?

Únava a její příčiny

Se zkracujícími se dny mnoho z nás pociťuje častěji únavu. Důvody mohou být různé: kratší doba, kdy můžeme pobývat na denním světle, vlezlé počasí, ale i stres a nároky každodenního života. To vše nás v tomto období může stát více sil. Tělo se na tyto změny musí adaptovat a někdy to trvá déle než bychom si sami představovali.

Díky únavě, snížené obranyschopnosti a nedostatku spánku se často uchylujeme k nesprávným stravovacím návykům. Díky tomu se dlouhodobě cítíme bez energie a jiskry, jsme tak nějak nemastní neslaní. Z tohoto unaveného období se často zotavujeme velmi pomalu. To všechno se podepisuje i na našem mikrobiomu.

Na druhou stranu, na podzim neukládáme ve zvýšené míře pouze energii, ale i prospěšné látky, např. vitaminy a minerály. Toho můžeme právě v tomto období využít pro to, abychom nepodlehli nachlazení a udrželi si životní elán.

Jak si tedy udržet dostatek energie v tomto přechodném období?

  • Pobývejte na čerstvém vzduchu, jak to jen jde: I když se venku ochlazuje, oblékněte se do více vrstev a vyrazte do přírody. Procházky vám pomohou nejen udržet kondici, ale také zlepšit náladu a čerstvý vzduch vás probere.
  • Spěte: Ano, dovolte si spát klidně i více než obvykle. Vaše tělo je v tomto období vyčerpanější než jindy a potřebuje více odpočinku. Dopřejte si ho. Pokud si můžete dovolit odpoledního šlofíka, neváhejte.
  • Co nehoří, odložte na jindy nebo delegujte: Možná se vám doma kupí hromada s nevyžehleným prádlem jako mně nebo se vám nedaří plnit kvóty, které jste si vytyčili. Možná jste teď lenivější nebo jste si jednoduše naložili moc. Respektujte své potřeby a nezabývejte se tím, čím zrovna nemusíte. A věřte, že toho nemusíte víc, než si myslíte!
  • Jezte vhodné a vhodně upravené potraviny.

Jak se na podzim stravovat a podpořit funkčnost střevního mikrobiomu?

Obzvláště v tomto unaveném období by mělo být stravování pestré a výživné. Zde jsou některé tipy, jak podpořit svůj imunitní systém a zdravý mikrobiom. Podzimní jídelníček by měly tvořit převážně:

  • Sezónní potraviny: dýně, jablka, hrušky, kapusta, řepa a další kořenová zelenina. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny a minerály a vlákninu. Postarají se tak o dostatek mikronutrientů a živin pro naše mikroby.
  • Vývary: masové a zeleninové vývary všeho druhu Vám dodají dostatek energie a hlavně Vás zahřejí.
  • Teplé pokrmy: Základ podzimního jídelníčku by měla tvořit tepelně upravená zelenina a luštěniny, které jsou skvělým zdrojem vlákniny a bílkovin. Vhodnou tepelnou úpravou je zapékání, dušení a restování.
  • Celozrnné obiloviny: V tomto období zařaďte do jídelníčku např. celozrnnou rýži, pohanku, kroupy nebo jáhly. Jáhly jsou plné minerálů (fosforu, železa, hořčíku) a vitaminů, zejména vitaminu B. Dají se upravovat jak nasladko, tak i naslano např. ve formě jáhlovo-luštěninových karbanátků. Inspirace jistě najdete na internetu mnoho.
  • Kvašená zelenina je výborným zdrojem nejen vlákniny a probiotik, ale i vitaminů, především vitaminu C.
  • Koření: Mezi koření vhodné pro podzimní období patří např. majoránka, zázvor, chilli, libeček nebo oregano.
  • Pitný režim: Vhodné jsou především čaje (bylinné, ovocné, černé) nebo teplá voda s citronem.

Jezte v klidu a s chutí, protože i to jak jíte, vaše mikrobiota pozná. Jak to funguje, jste se již mohli dočíst v e-booku zdarma Poznej svůj mikrobiom.

Podzim je krásné období plné změn, ale může přinášet i výzvy v oblasti hospodaření s naší energií. S vědomým přístupem k životnímu stylu a stravování můžeme tuto sezónu prožít zdravě a s úsměvem na rtech. Věnujme pozornost svému tělu, dopřejme mu to nejlepší a užívejme krásné barvy podzimu nejlépe venku a ne v nákupních centrech!

Jak jste na tom v těchto dnech s energií vy? Podělte se se mnou o to, co vám nejde nebo naopak co se vám daří ve facebookové skupině Zažívej Chytře! Neváhejte a prolomte to nekonečně unavené období i vy! Začněte už dnes a domluvte si osobní konzultaci na míru. Pojďme do toho společně!

Rozhodla se vzít život do vlastních rukou a stavět na vědecky podložených faktech. Je máma, vědkyně a aktivní žena. Je expertka na problematiku střevního mikrobiomu. Díky svým zkušenostem ve výzkumu umí čerpat z vědeckých článků, které předává lidem srozumitelně. Učí vnímat a respektovat své potřeby komplexně. Pomáhá upravit denní režim z pohledu stravování, pohybu, odpočinku a spánku. Provází na cestě k duševní pohodě a radosti ze života. Více se dočtete zde.<
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.