Jen co poslední srpnové dny pominou, začíná koloběh zařizování, návrat do školy a běžného režimu v práci. Úkoly se začínají kupit a v důsledku toho všeho jsme ve stresu. Spíše rychle, než pomalu, se navracíme do zajetých kolejí a nastavujeme pravidelný režim, organizujeme si práci, čas na rodinu a koníčky. S tím souvisí zápisy na kroužky jak dětí, tak i plánování našich pravidelných aktivit.
Vybalování tašek, praní, nákupy nových školních potřeb a bačkůrek, zápisy dětí na kroužky… Na začátku školního roku se jen málokdo nevypořádává se stresem a pocity nejistoty, jak vše bude.
Při stresu dochází k uvolňování hormonů, jako jsou kortizol, adrenalin a noradrenalin. Díky nim se přehnaně potíme, zrychluje se nám tep a zvyšuje krevní tlak. Tyto fyzické projevy jsou žádoucí v případě, že před námi stojí medvěd a potřebujeme rychle (hodně rychle) utéct. Je aktivován tzv. sympatikus, skupina vegetativního nervstva, která nepodléhá naší vůli a má za funkci aktivovat organismus. Pokud tyto fyzické projevy prožíváme, když sedíme v kanceláři, je to problém. Obzvláště tehdy, děje-li se to často.
Chronický stres a tedy neustále zvýšené hladiny stresových hormonů vedou k rozvoji tzv. nepřenosných nemocí (obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění atd.) jež jsou v dnešní době nejčastější příčinou, proč jednak vyhledáváme lékařskou pomoc a jednak proč jsme závislí na užívání celé škály léků. Tento typ onemocnění úzce souvisí se střevní dysbiózou, o které už bylo psáno dříve (např. zde).
Dlouhodobý stres mimo jiné snižuje naši obranyschopnost. To často pozorujeme, jsme-li ve stresu a ochladí se. Onemocníme virózou nebo obyčejnou infekcí dýchacích cest raz dva.
Je známo, že chronický stres souvisí i s tzv. propustností střeva. Integrita střeva znamená to, jak velké rozhraní je mezi obsahem střev a naším tělem. V případě, že je střevní bariéra v dobrém stavu, je na povrchu střeva hlenová výstelka, která udržuje střevní obsah včetně mikrobů v bezpečné vzdálenosti od našeho krevního řečiště a od dalších vnitřních částí našeho těla.
V případě, že je hlenová vrstva tenká nebo jsou narušeny spoje mezi buňkami střevního epitelu (což stresové hormony způsobují), pronikají skrze střevní stěnu mikrobi samotné, jejich části, případně molekuly, které mikrobi produkují. V takovém případě dochází k aktivaci našeho imunitního systému a zánětlivé reakci organismu, která rovněž vede k nepřenosným onemocněním zmíněným výše.
Stresové hormony působí na střevo ještě dalším mechanismem. V případě zvýšené hladiny kortizolu dochází k vyšší adhezi mikrobů ke střevní stěně. To znamená, že jsou střeva s mikrobi v užším kontaktu, než by bylo zdrávo. Tímto způsobem stres opět aktivuje imunitní systém a rozvíjí v těle zánět.
Bylo prokázáno, že jóga a jí podobná cvičení snižují hladinu stresových hormonů. Je to logické, během cvičení se navracíme sami k sobě, vnímáme své tělo, svůj dech. Naše tempo se zpomaluje, zklidňuje se naše mysl. Tento druh cvičení aktivuje parasympatikus, tedy tu část vegetativního nervstva, která uvolňuje, regeneruje tělo a podporuje trávení.
Kromě harmonizace hormonální činnosti jóga zvyšuje diverzitu střevního mikrobiomu a upravuje střevní peristaltiku. Masáž v podobě rotací a ohýbání v různých ásanách způsobuje navíc mechanickou podporu trávení. Navíc, bylo prokázáno, že cvičení jógy může zlepšit příznaky deprese a syndromu dráždivého tračníku.
Jóga a další cvičení typu „body and mind“ mohou být způsobem, jak si vytvořit dobrý návyk. Díky józe se tedy nejen protáhne a posilní naše tělo, ale můžeme se také naučit vnímat svůj dech, uvědomit si sebe sama, vnímat přítomný okamžik, kontrolovat svou pozornost a v neposlední řadě optimalizovat naše trávení.
Publikace výzkumů, které byly zdrojem pro tento článek najdete v odkazech níže: